Osoblažka se připravuje na jubilejní sezónu

Osoblažka se připravuje na jubilejní sezónu

13.03.2018 | Aktuality
S prvními teplými dny blížícího se jara nadšenci a dobrovolníci začali připravovat turistické vlaky s parní lokomotivou pro trať z Třemešné do Osoblahy. Davida Chovančíka ze Slezských zemských drah jsem požádala o rozhovor.
Zkuste přiblížit Osoblažku lidem, kteří o n?

David Chovančík z OsoblažkyS prvními teplými dny blížícího se jara nadšenci a dobrovolníci začali připravovat turistické vlaky s parní lokomotivou pro trať z Třemešné do Osoblahy. Davida Chovančíka ze Slezských zemských drah jsem požádala o rozhovor.

Zkuste přiblížit Osoblažku lidem, kteří o ní doposud neslyšeli. Osoblažská úzkokolejka je dráha s atypickým rozchodem 760 milimetrů. Nachází se v Osoblažském výběžku a od roku 1898 pravidelně vozí cestující. Slezské zemské dráhy na ní od roku 2004 provozují i turistický parní vlak. Úzkokolejka je zajímavá například svou klikatostí, kdy na 20 kilometrech najdeme úctyhodné 102 oblouky. Trati se tak přezdívá "dráha sta oblouků". Kousek za Třemešnou najdeme další unikum, a to nejmenší oblouk v rámci českých veřejných železnic o poloměru pouhých 75 metrů.

Letos tedy uplyne 120 let od vypravení prvního vlaku. Ano. Tuto událost oslavíme 28. a 29. září 2018 dvoudenním festivalem plným zábavy s vůní parních lokomotiv. Do programu se zapojí i obce podél Osoblažky a další účastníci. Na některých vybraných letošních jízdách z Třemešné do Osoblahy navíc budeme prezentovat prvorepublikovou atmosféru a tím navážeme na aktivitu Czech Tourismu, který určil pro rok 2018 jako klíčové téma 100. výročí založení našeho státu.

Zájem návštěvníků rok od roku stoupá. Očekáváte další nárůst? Ano. Během léta roku 2014 jsme ve vlaku přivítali poprvé pětitisícího návštěvníka.Předloni se Osoblažskou svezlo 5300 a loni 5520 cestujících.

Přípravy na letošní sezónu již začaly? Nadšenci pod vedením Jana Kozelka ve výtopně v Třemešné se pustili do technické kontroly vozů a přípravy parních lokomotiv. Musí je prohlédnout, vyměnit či repasovat některé díly a hlavně uskutečnit zkušební zátop našich mašinek. Jen tak lze totiž zjistit případné skryté vady.

Zároveň pokračujeme v renovaci vodárny, která letos dostane novou fasádu. Je to letošní velká investiční akce. Budovu Slezské zemské dráhy v minulých letech odkoupily a vnitřně zrekonstruovaly s přispěním Moravskoslezského kraje.

Vyjela by Osoblažka bez pomoci nadšenců a dobrovolníků? Ani náhodou. Všechny nás spojuje kamarádství a láska k úzkokolejce. Naši zaměstnanci, ať už to jsou strojvedoucí, topiči či průvodčí, si zaslouží velkou pochvalu, protože odvádějí tvrdou práci na parním vlaku i okolo něj. Mnohdy bez nároku na odměnu připravují tematické akce, snaží se ve svém volném čase propagovat Osoblažskou úzkokolejku a jezdí na brigády na vozidlech, která jsou poté perfektně připravena na letní jízdy.

Nadšenců je velmi málo, mnoho mladých dnes má úplně jiné priority, než aby trávili čas v kolektivu dobročinnou aktivitou. Jednotlivé profese musíme při obsazování směn mnohdy kumulovat. Například náš velký příznivec Petr Hrůza začínal jako průvodčí parního vlaku. Protože jsme se potýkali s nedostatkem vlakvedoucích, udělal si ve svém volném čase potřebné zkoušky. Tato profese je hned vedle strojvedoucího nejdůležitější - vedoucí vlaku ho ve stanicích vypravuje a navíc se stará i o kancelářskou práci.

Kde se mohou případní zájemci o brigádu na parním vlaku hlásit? Všechny nadšence a dobrovolníky sdružuje Klub přátel osoblažské úzkokolejky, který připravuje tematické akce a propaguje Osoblažku navenek. Hledáme muže i ženy všech věkových kategorií od studentů po aktivní seniory s nadšením pro železnici. Budeme moc rádi, pokud budou i technicky zdatní. Nabízíme možnost práce v dobrém kolektivu a možnost seberealizace. Každý nápad nebo vylepšení uvítáme. Dobrovolníci si mohou postupně osvojit práci topiče nebo průvodčího. Absolvují-li po čase zkoušky, stanou se pak našimi skutečnými zaměstnanci. Bližší informace lze získat na webové adrese www.kpou.cz.

Trasa Osoblažky.

Vybrali jsme z letošního kalendáře jízd Osoblažkou: Zahájení turistické sezóny na Osoblažsku - 8.5. Pohádkový vlak s Loupežníkem Hotzenplotzem - 2.6. Vlakem na Velký lukostřelecký turnaj do Slezských Rudoltic - 14.7. Vlakem na Osoblažské hudební léto do Osoblahy - 21.7. Vlakem na dožínky do Slezských Rudoltic - 18.8. Gastrovlakem jedeme na Gastrofestival do Osoblahy a Strašidelným večerním vlakem na strašidelný zámek Sl. Rudoltice - 1.9. Svatomartinský parní vlak na Svatomartinské hody do Bohušova - 10.11. Mikulášský parní vlak - 1.12.

                     
Fotografie
Obrázek bez názvu