Beseda s Pavlem Rapušákem o podzemí města Bruntál

Beseda s Pavlem Rapušákem o podzemí města Bruntál

11.12.2017 | Aktuality
Kdo má rád historii a žije v Bruntále nebo jeho okolí, určitě zná Pavla Rapušáka. Tento vitální a velmi sečtělý senior se v roce 1990 významně zasloužil o vznik klubu Za starý Bruntál a po celou dobu je jeho předsedou. Organizace dnes čítá přes 300 registrovaných členů

Kdo má rád historii a žije v Bruntále nebo jeho okolí, určitě zná Pavla Rapušáka. Tento vitální a velmi sečtělý senior se v roce 1990 významně zasloužil o vznik klubu Za starý Bruntál a po celou dobu je jeho předsedou. Organizace dnes čítá přes 300 registrovaných členů – profesionálních historiků i amatérských badatelů.

Ve městě, které si v roce 2013 připomnělo osm set let od založení, je stále co objevovat. Při listopadové komentované prohlídce Bruntálem nám Pavel Rapušák vyprávěl epizodu, kdy nedaleko města majitelé penzionu kopali základy pro venkovní bazén a v osmi metrech pod zemí objevili unikátní naleziště. Přivolaní historici vše řádně zdokumentovali a přišli na to, že v těchto místech se vypíralo zlato. Nebylo vázáno na zlatonosné písky, ale na zlatonosný jíl, z něhož se zlatinky dolovaly hůř. Odborníci objevili plochu zhruba o rozměru 20x50 metrů, k níž kanály z dřevěných desek tekla voda z nedalekého výše položeného rybníka. Když ji občas vypustili, v kožešinách ze zvířat a také v jedlových větvích, umístěných v ostrých zatáčkách, se zlatinky zachytávaly a vypíraly. Dendrologické zkoušky stanovily stáří dřeva na léta 1157 a 1220.

Pavel Rapušák, předseda klubu Za starý Bruntál, při jedné z podzimních komentovaných prohlídek městem. Foto: Stanislav Juga Pavel Rapušák, předseda klubu Za starý Bruntál, při jedné z podzimních komentovaných prohlídek městem. Foto: Stanislav Juga

Takových příhod mají členové klubu Za starý Bruntál celou řadu. O tom, co podzemí města ukrývá, se můžete dozvědět více na besedě s Pavlem Rapušákem ve středu 13. prosince 2017 v 18.30 hodin  v malém sále Městského divadla v Bruntále.  (Boční vchod bude otevřen od 18.15 do 18.45 hodin.)

„Jsme naprosto otevřená organizace. Koho téma zajímá, je u nás vítán,“ vzkazuje Pavel Rapušák a doporučuje seznámit se s historií na webu klubu Za starý Bruntál, kde jsou pečlivě zmapovány dějiny za celých 800 let.

Pozvánka na novoroční výlet

Oblíbeným místem Pavla Rapušáka je Uhlířský vrch. Každoročně se na tuto významnou dominantu města vydává první den v roce. V pondělí l. ledna 2018 se koná již 28. ročník novoroční procházky, kterou Klub Za starý Bruntál pořádá. V té poslední si v dopoledních hodinách vyšláplo na Uhlířský vrch 650 turistů.