Výlet za bludnými balvany do Vidnavy a Velké Kraše

Výlet za bludnými balvany do Vidnavy a Velké Kraše

26.10.2017 | Aktuality
Ve Vidnavě na náměstí jsem se náhodně seznámila s geologem Radkem Šmajstrlou z Prahy, který je vášnivým obdivovatelem bludných balvanů. Do našich krásných Jeseníků zavítal právě kvůli nim. Vzácné kousky z doby ledové jsme si společně prohlédli na vidnavském náměst?

Ve Vidnavě na náměstí jsem se náhodně seznámila s geologem Radkem Šmajstrlou z Prahy, který je vášnivým obdivovatelem bludných balvanů. Do našich krásných Jeseníků zavítal právě kvůli nim. Vzácné kousky z doby ledové jsme si společně prohlédli na vidnavském náměstí, pak u vrby za radnicí, na hřišti a v městském parku. Obdivovali jsme velké kusy hornin, které vznikly před zhruba jednou až dvěma miliardami let a ledovec je dopravil až k nám do Jeseníků.

Kdo by si chtěl prohlédnout tyto obříky, nechť přijme pozvání i do obce Velká Kraš, která s Vidnavou sousedí. Tam totiž mají v parčíku nedaleko koupaliště pozoruhodnou expozici 72 bludných balvanů. Vytvořil ji geolog Martin Hanáček a dal si na ní opravdu záležet. Jednotlivé balvany, které k nám v době ledové doputovaly ze severských zemí, jsou očíslovány a ve vitrínce popsány.  Horniny švédského, baltského a finského původu dosahují délky od 50 do 170 cm. Nejmohutnější měří 125 x 120 x 110 cm a váží 2,02 tuny.

Expozice bludných balvanů ve Velké Kraši. Foto: archiv obce Velká Kraš

Odborníci tvrdí, že naleziště v blízkém okolí Velké Kraše a Vidnavy patří k nejbohatším v České republice. Podle geologa Martina Hanáčka jsou zde nejvíce zastoupeny rapakivické žuly a porfyry v tmavě červeném až růžovočerveném vybarvení. Expozice rovněž obsahuje hrubozrnné, šedě červené žuly, dále filipstadské, fenoskandské žuly, ortoruly, migmatity a metakvarcity. Velmi zajímavou skupinu představují bludné balvany prekambrických pískovců. Ty, které jsou z  jižní části  Baltského moře, obsahují zkamenělá rourkovitá doupata červů z písčitého mořského dna.

Celou expozici ve Velké Kraši jsme si s Radkem se zájmem prohlédli a poté se občerstvili v nedaleké hospůdce U sysla. Při dobré kávičce jsem mému novému kamarádovi vyprávěla ještě o jedné raritě v obci. Upozornila mne na ni starostka Velké Kraše Vlasta Kočí.  Jedná se o národní přírodní památku a s Radkem jsme se k ní vydali na druhý den. A dali jsme za pravdu paní starostce, že Venušiny misky jsou vskutku obdivuhodná rarita. Žulové skalní prohlubně v malém skalním městečku na vrcholu kopce Smolný připomínají obří mísy. Ta největší o průměru půldruha metru je hluboká přes jeden metr a pojme zhruba 65 litrů vody. Jsou přístupné i nyní na podzim, akorát je třeba si opatřit pořádnou obuv, protože na spadaném listí to občas klouže.

Venušiny mistky jsou národní přírodní památkou. Foto: Blanka Kubáňová