Výlety za zážitkem

Výlety za zážitkem

24.08.2017 | Aktuality
Roman Míček s Vladimírem Tomčíkem jsou mistři skláři z mnichovské huti Tomi. Do této místní části Vrbna pod Pradědem se sjíždějí turisté z okolních penzionů a také klienti z lázní v Karlově Studánce, aby sledovali zdatné řemeslníky přímo při foukání skla. Obd

Roman Míček s Vladimírem Tomčíkem jsou mistři skláři z mnichovské huti Tomi. Do této místní části Vrbna pod Pradědem se sjíždějí turisté z okolních penzionů a také klienti z lázní v Karlově Studánce, aby sledovali zdatné řemeslníky přímo při foukání skla. Obdivují ručně zhotovené repliky historického lesního skla protkaného drobnými bublinkami. A také se dozvídají, proč se mu říká lesní. V dřívějších dobách ve 14. až 16. století skláři vyráběli skleněné džbány, karafy, vázy, tupláky, likérky, kalichy a další užitkové sklo přímo v lesích. Pece vytápěli bukovým dřevem a když palivo spotřebovali, přesunuli se s výrobou o kus dál.

„Denně, od pondělí do pátku, nás při práci sledují v průměru tři desítky návštěvníků,“ uvedl Roman Míček. Zakázek mají v této rodinné huti dostatek. Před několik dny odeslali dodávku lesních pohárů do Anglie a Německa, nyní foukají sklo pro další zahraniční obchodní partnery.

Sklárna Tomi patří mezi devět řemeslných dílen, jejichž prohlídku si můžete zakoupit spolu s poukazem do Jeseníků  u cestovních kanceláří DCK Rekrea Ostrava a Atis Bruntál. Tito dva partneři Euroregionu Praděd totiž prodávají zážitkové žetony, díky kterým se při návštěvě Jeseníků setkáte i s výrobci originálních produktů. Kteří to jsou?

„Těší nás, že zájem o Jeseníky rok od roku stoupá,“ uvedl Michal Rybiář z cestovky DCK Rekrea Ostrava. „Lidé si již nyní kupují pobyty na podzimní a zimní sezonu. Už se zajímají i o víkendovou nabídku na leden a únor příštího roku. Stále však převažují zákazníci, kteří si kupují poukazy na poslední chvíli. Těch jsou dvě třetiny, denně v naší cestovní kanceláři zaznamenáme zhruba deset poptávek zájemců o pobyty na nejbližší dny,“ dodal Michal Rybiář.