Po stopách letní hry Brány Jeseníků

Po stopách letní hry Brány Jeseníků

28.07.2017 | Aktuality
Jsme v polovině letních prázdnin a do Jeseníků přijíždí spousta turistů, kteří si naše hory zamilovali.
„Jsou nejen z Čech, ale také z Polska a Slovenska,“ potvrdila Blanka Kubáňová z Informačního centra ve Vidnavě.  Společně jsme se prošly po vidnavském náměst?

Jsme v polovině letních prázdnin a do Jeseníků přijíždí spousta turistů, kteří si naše hory zamilovali.

„Jsou nejen z Čech, ale také z Polska a Slovenska,“ potvrdila Blanka Kubáňová z Informačního centra ve Vidnavě.  Společně jsme se prošly po vidnavském náměstí, které je vyšperkováno vzácnou historickou valounkovou dlažbou. Věru, takovéto chodníky nejsou příliš vhodné pro vysoké podpatky. Místní maminky ale tvrdí, že na “kočičích hlavách“ se dobře uspávají děti v kočárcích:)

Vidnavské náměstí s valounkovou dlažbou a historickými domy. Foto: MTA

Jaké výlety turistům nejčastěji doporučuje vidnavské infocentrum? „Těm zdatnějším nabízíme výšlap na Venušiny misky na Smolném vrchu. Za zhlédnutí stojí také Vidnavské mokřiny se spoustou vzácných druhů vodních rostlin. Příroda u nás je opravdu kouzelná,“ uvedla Blanka Kubáňová a dodala, že obě lokality jsou začleněny do prázdninové hry Brány Jeseníků.

Těch lákavých cílů je v tomto regionu osm a všechny jsou atraktivní. Snad největším turistickým lákadlem je zámek na Jánském Vrchu. Zavedli zde speciální prázdninový okruh pro děti od čtyř do osmi let. Malí návštěvníci se mohou převléci do kostýmů princezen a princů a v doprovodu průvodce plní různé zábavné úkoly. Na zámku je instalována výstava historických pokojíčků pro panenky ze sbírek muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou.

Na zámku Jánský Vrch se děti mění v prince a princezny. Foto: Archiv zámku

Turisté, kteří zavítají do informačního centra v Bělé pod Pradědem, se v souvislosti s hrou Brány Jeseníků nejvíce zajímají o návštěvu jeskyní na Pomezí a na Špičáku. Přímo v Bělé si mohou protáhnout své tělo ve sportovně zábavním centru určeném pro všechny generace. Kdo se chce seznámit se zemědělskými stroji, nástroji a dalšími předměty používanými v 19. a 20. století, ten je srdečně zván do venkovského skanzenu v Domašově. Nachází v blízkosti ovčí farmy, kde vyrábějí a také hned prodávají různé speciality z ovčího, kravského i kozího mléka. Všechno to jsou dobroty oceněné značkou originální produkt Jeseníků.

Domašovský skanzen zemědělských strojů a zařízení. Foto: archiv Euroregion Praděd

Do hry Brány Jeseníků se lze zapojit i s elektrokolem. „Turista, který přijede k nám do Bruntálu vlakem nebo autobusem, si u nás vypůjčí elektrokolo a může se vydat na některý z lákavých cílůna Slezskou Hartu, prohlídku cvilínské rozhledny, krnovské synagogy, hradu Sovinec, do Karlovy Studánky apod.,“ uvedla Adéla Chylíková z  městského informačního centra. Pěší turisté si mohou užít prohlídku muzea v bruntálském zámku nebo se projít po naučné stezce o délce 1,4 kilometru na Uhlířský vrch. Holdují-li pivnímu moku, nechť zavítají do minipivovaru Hasič v Bruntále, kde vaří jedinečný světlý i polotmavý ležák.

Městské informační centrum je jednou z Bran Jeseníků - prázdninové hry. Foto: Stanislav Juga Nově instalovaná nabíjecí stanice na bruntálském náměstí. Foto: Infocentrum Bruntál