Jeden prázdninový den v horách pod Pradědem

Jeden prázdninový den v horách pod Pradědem

22.07.2017 | Aktuality
Tropické léto se dychtivě šplhá až k nejvyššímu vrcholu Jeseníků - k Pradědu. Prázdninoví turisté se proměňují v roje nedočkavých včel. Pendlující autobusy z Hvězdy je vyvážejí na točnu Ovčárny. Jako jarní ledy pukají horkem ve švech. Přilehlé parkoviště pře

Tropické léto se dychtivě šplhá až k nejvyššímu vrcholu Jeseníků - k Pradědu. Prázdninoví turisté se proměňují v roje nedočkavých včel. Pendlující autobusy z Hvězdy je vyvážejí na točnu Ovčárny. Jako jarní ledy pukají horkem ve švech. Přilehlé parkoviště přetéká osobními vozy. Najít volné místo vyžaduje velké umění.

Trasa k Pradědu se proměňuje v souvislou barevnou řeku. Prarodiče s hodně malými dětmi. Rodinky s turistickou výbavou. Dospívající dívky a kluci jen tak nalehko a s mobily za tričkem. Kolem sebe slyšíme zejména polštinu a němčinu. Magický Praděd se štíhlou věží vysílače, tyčící se až k běloskvoucím mráčkům, každého přitahuje. „Neboj, kilometr a jsme v cíli…“ chlácholí třicetiletý tatínek svého nedočkavého čtyřletého synka. Všichni se potí. Mnohým dochází dech a najednou začínají proklínat své cigarety. Přestože stoupání není nijak závratné, horká lázeň dělá své. Mezi námi hbitě kličkují nafintění cyklisté, ale taky pohodáři na elektrokolech. Nově se k nim přidávají žlutozelené elektrické koloběžky (elektrokolobky) z nedaleké půjčovny.

„Je tady narváno jako na Václaváku,“ neodpustí si štiplavou poznámku muž ve středních letech, který se svými ratolestmi právě zdolal kýžený vrchol. Není se čemu divit. Letní sezóna v plném proudu a voňavé jesenické hory se svým urostlým velikánem lákají zájemce z celé vlasti. Sluníčko hřeje na povel shora. Turisté si stírají pot z čela. Někteří se dokonce mezi sebou objímají, jakou mají radost, že dokázali pokořit Praděd.

Boční vítr odpoledne příjemně ochlazuje. Dole na Ovčárně se výletníci tlačí do tří přistavených autobusů. Většina z nich ještě zamíří do blízké Karlovy Studánky. Chtějí se osvěžit zdejší minerální vodou, a tak je v Pitném pavilonu opět plno. Téměř ledový Vilémův pramen báječně vzpruží. Letmý pohled na malebný hotel Slezský dům, kde se natáčela scéna z komedie století, S tebou mě baví svět, a chvilka odpočinkového posezení v areálu Letních lázní.

Pomalu končí jeden prázdninový den pod Pradědem. Spokojeně se vracíme domů…

Magický Praděd s televizním vysílačem a rozhlednou přitahuje návštěvníky Jeseníků. Pohlednice Stanislava Jugy