Borůvkové léto láká do jesenických lesů…

Borůvkové léto láká do jesenických lesů…

22.07.2017 | Aktuality
V horké dny jsem se vydala do našich osvěžujících hor. U sympatického řidiče autobusu si kupuji jednodenní turistickou jízdenku Jeseníky za stovku. „Paráda…!“ Mohu bez starostí, jak se mi zlíbí, cestovat celý den s autobusy společnosti Arriva Morava. Za mnou si pořizuje st

V horké dny jsem se vydala do našich osvěžujících hor. U sympatického řidiče autobusu si kupuji jednodenní turistickou jízdenku Jeseníky za stovku. „Paráda…!“ Mohu bez starostí, jak se mi zlíbí, cestovat celý den s autobusy společnosti Arriva Morava. Za mnou si pořizuje stejnou jízdenku čtyřčlenná rodinka, která platí pouze 250 korun. Sedí se nám pohodlně a příjemná klimatizace potěší.

Vystupuji v Malé Morávce. Po pěšince zamířím do hustého lesa. Vzápětí potkávám trochu posmutnělé houbaře s košíky, na jejichž dně se nesměle krčí pár hříbků. „A pak že nerostou!  Rostou, ale málo…“ Střídavé počasí bez vytrvalého deště jim zatím příliš nepřeje.

A co borůvky?

Zvědavost kypí, proto spěchám k lesní sluneční stráni! Zrak neustále stáčím do bohatého borůvčí. Porost je místy poškozený, sem tam zvadlé rostlinky. Tady řádila čísi nezodpovědnost. Najednou si vzpomenu, jak jsem nedávno četla v jednom obchodě lákavý nápis: hřeben (trháček) na česání borůvek. „Ouha! Každý správný turista ví, že se borůvky nemají bezohledně shrabovat ničícím hřebenem. Vida, v obchodě mu ještě dělají reklamu…“

Konečně spatřuji první letošní borůvky! Jsou sice menší, ale viditelně zralé a chutné. Není jich moc. Pár minut a do dlaně se mi přikutálí několik z nich. Chutnají pravým létem! Nenapodobitelně barví namodro, s přechodem do fialova. Takové odstíny dokáže namíchat jen talentovaný jesenický malíř.

Borůvky se musejí umět sbírat. Hlavně šetrně. Žádné škodlivé hřebeny devastující borůvčí, ale především šikovné a hbité prstíky. Nájezdy vandalů do borůvkového království se někdy proměňují v nežádoucí byznys. Podnikají útoky do zakázaných míst a pustoší vše, co se jim dostane pod ruky a nohy. Lesní stráž jim uděluje pokutu až deset tisíc korun. Domů si však můžeme pro vlastní potřebu odnést houby (pokud rostou), lahodné jahody, sladké maliny, zralé ostružiny nebo osvěžující borůvky na koláč či ovocné knedlíky. Jejich „sbírání“ způsobem, který zjevně poškozuje les, je ale trestné.

Nekažme si krásné borůvkové léto a poděkujme našim lesům, že nám darují tolik dobrot!

Borůvky chutnají pravým létem… Pohlednice od Stanislava Jugy