K bezpečnému pobytu v horách patří ohleduplnost

K bezpečnému pobytu v horách patří ohleduplnost

10.07.2017 | Aktuality
Když jsem v zimě potkávala na jesenických sjezdovkách některé fešácky vyšňořené lyžaře s exkluzívním vybavením za desítky tisíc korun, trochu jsem znejistěla. Kam se poděli „obyčejní“ lyžaři se svými neznačkovými prkýnky a všedním oblečením? Nedávno jsem si s

Když jsem v zimě potkávala na jesenických sjezdovkách některé fešácky vyšňořené lyžaře s exkluzívním vybavením za desítky tisíc korun, trochu jsem znejistěla. Kam se poděli „obyčejní“ lyžaři se svými neznačkovými prkýnky a všedním oblečením? Nedávno jsem si spokojeně našlapovala k Pradědu a na svůj sněhový zážitek jsem si vzpomněla. Kolem mě v riskantní rychlosti sviští sytými barvami hýřící cyklisté, kteří snad před chvílí vyklouzli z obálky drahého módního časopisu. Nebo se „přetrhl“ peleton prestižního závodu Tour de France a jeho ztracenci to vzali „zkratkou“ přes naše jesenické hory…?

Rekreační cyklistika je fenomén dneška. Možná i proto, že statisíce a miliony aut každý den nedočkavě a nervózně proudí tam a zase zpět. Jízdní kolo nabízí vhodnou a oblíbenou alternativu a vítanou náplň volného času. Cyklisté se lačně prohánějí kdejakou cestičkou, stezkou, vozovkou, pěšinou a horským terénem. Nic proti nim. Ani náhodou! Jen se trochu obávám nezvladatelného přívalu neopatrných a svátečních jezdců ve vyleštěných přilbách, kteří si spletli místní komunikaci s módním molem nebo častěji s dostihovou dráhou. Na srdci mi leží společná bezpečnost všude tam, kde si pěší turisté v klidu a pohodě vychutnávají svěží půvab letních Jeseníků.

A ještě něco… O tom, že sobecky řízené kolo se může stát v horách zdrojem nechtěných malérů, dobře víme. Ale co zdánlivě nevinné koloběžky?! Příjemný zdroj pohybu na rovné cestě. Jakmile se však nezvladatelně, ve vysoké rychlosti divoce řítí třeba z příkré horní nádrže Dlouhých Strání nebo i z Pradědu, vážný úraz nenechává na sebe dlouho čekat. À propos. Než vyrazíme do svých oblíbených hor, přibalme si do batohu kromě dobré nálady především rozvahu a opatrnost.

K bezpečnému pobytu v horách patří vzájemná ohleduplnost.

Bezpečná jízda na kolech vyžaduje zkušenost a vzájemnou ohleduplnost… Foto: Stanislav Juga