Léto na Slezské Hartě

Léto na Slezské Hartě

02.06.2017 | Aktuality
Slezskou Hartu lidé navštěvují zejména v letních měsících. Vyjížďky na loďkách, jachting a windsurfing jsou předmětem zájmu už nyní v červnu. Potvrdil nám to Tomáš Svoboda, který pořádá kurzy jachtingu pro začínající i pokročilé. Jeho plachetnice kotví u přehrady

Slezskou Hartu lidé navštěvují zejména v letních měsících. Vyjížďky na loďkách, jachting a windsurfing jsou předmětem zájmu už nyní v červnu. Potvrdil nám to Tomáš Svoboda, který pořádá kurzy jachtingu pro začínající i pokročilé. Jeho plachetnice kotví u přehrady v zátoce u Nové Pláně. „Pro zájemce o získání kapitánského průkazu VMP (vůdce malého plavidla) mám oprávnění od plavebního úřadu k přezkušování a ověřování praktických dovedností,“ uvedl učitel jachtingu. Klienti, kteří průkaz už vlastní, si pak kajutové plachetnice půjčují a mnozí se přitom zároveň ubytují na chatě u manželů Svobodových v obci Roudno. Kurzy pan Svoboda provozuje až do listopadu. Jen upozorňuje, že prvních patnáct dnů v červenci provoz své školy omezí, plaví se totiž po moři.

Léto na Slezské Hartě. Foto: archiv Tomáše Svobody

V Nové Pláni a také v Leskovci nad Moravicí si návštěvníci mohou zapůjčit elektrické loďky a šlapadla. Letošní novinkou jsou šlapadlová autíčka. Lepší je ale rezervovat si nějaké to plavidlo dopředu na telefonu 722 258 780 nebo 722 258 781.

Od května vyplouvá z přístavu v Leskovci na své pravidelné projížďky desítimístná loď Santa Maria.  V červnu vždy o víkendu - každou celou hodinu od 9 do 16 hodin. Podle informací Evy Drápalové z informačního centra v Leskovci nad Moravicí pro větší skupinu zájemců zorganizují plavbu i ve všední den. Jen je zapotřebí se domluvit telefonicky předem. V červenci a srpnu pak bude Santa Maria v provozu denně, a to od 9 do 18 hodin.

Druhou letní sezonu zahájí v sobotu 3. června 2017 i katamarán Rouza. Opět spojí dvě obce na opačných březích Slezské Harty Razovou a Roudno. V červnu bude sloužit cyklistům, turistům i dalším zájemcům o víkendech a státních svátcích, v červenci a srpnu pak denně. Místní informační centrum na svých webových stránkách již zveřejnilo aktuální jízdní řád.

Zatímco dříve cyklisté museli ujet mezi Razovou a Roudnem 22 kilometrů, od června 2016 tuto trasu zkrátil nový přívoz na 1,7 kilometru. Je to katamarán Rouza.Foto: archiv Euroregionu Praděd

Kde se ubytovat? Vášnivý rybář Jirka Pražák z  Hané, který na Slezskou Hartu jezdí pravidelně, si pochvaluje postupný nárůst ubytovacích kapacit v blízkém okolí. Například příjemné noclehy ve starobylé hájence ve vesničce Volárna nabízí Anna Hladíková. Přímo v objektu je vybudován sklípek, v němž si příznivci dobrého vína z jižní Moravy rádi posedí s přáteli. Na své si ovšem přijdou i milovníci domácí hruškovice a slivovice. Místní kuchaři vaří výhradně z regionálních surovin, podávají zde domácí ovčí i kozí sýr, uzeniny, džemy a medy.

Skvělé kuchaře mají i v Centru Slezská Harta v Razové.  S jejich pestrou a nápaditou nabídkou se můžete seznámit na jejich webu, kde každý týden pravidelně zveřejňují lákavé menu. V Centru jsou k dispozici čtyři apartmány pro dvacet osob. 

Turisté si pochvalují také příjemné hospůdky v blízkosti přehradní nádrže. Třeba tu pod Velkým Roudným provozuje David Bukovjan a nazval ji Vulkánem - podle jednoho z pěti kopců vulkanického původu v oblasti Nízkého Jeseníku. Velký Roudný je největším z nich. Kdo vyšlape až nahoru, ocitne se v nadmořské výšce 780 metrů. Na vrcholku se nachází dvacetimetrová rozhledna a při pěkném počasí máte Slezskou Hartu jako na dlani. S dalekohledem se pokocháte nádherným pohledem na hřebeny Hrubého a Nízkého Jeseníku, krajinu Krnovska, Opavska, vzdálených Beskyd a Oderských vrchů.