Díla Zrzavého a Boštíka budou vyzařovat v Rýmařově

Díla Zrzavého a Boštíka budou vyzařovat v Rýmařově

04.01.2022 | Ostatní
Galerie Octopus v Rýmařově zahájí v sobotu 8. ledna 2022 v 16 hodin výstavu kreseb dvou nejvýznamnějších českých umělců Jana Zrzavého a Václava Boštíka Vyzařování.

Galerie Octopus v Rýmařově zahájí v sobotu 8. ledna 2022 v 16 hodin výstavu kreseb dvou nejvýznamnějších českých umělců Jana Zrzavého a Václava Boštíka Vyzařování. Na mimořádné výstavě promluví fotograf Jindřich Štreit ze Sovince. Při této příležitosti bude pokřtěn Katalog výstav v galeriích Octopus a Pranýř rýmařovského muzea z let 2017 až 2021. Publikaci muzeum vydalo s finanční podporou Ministerstva kultury ČR a města Rýmařova.

Malíř, grafik, ilustrátor a scénický výtvarník Jan Zrzavý (1890 – 1977) byl jedním z nejdůležitějších členů meziválečné české avantgardy. Vycházel ze symbolismu počátku 20. století. Byl vždycky svůj, zcela odlišný, po avantgardních počátcích se dá přiřadit mezi umělce preferující neoklasicismus, magický realismus, lze hovořit i o metafyzické malbě. Poetismus, melancholie a mollový smutek jeho děl dojímají po mnoho desetiletí.

Český malíř, grafik, ilustrátor Václav Boštík (1913 – 2005) patří k velmi uznávaným tvůrcům současnosti. Byl věřící, věnoval se matematice i astrologii. Ve druhé půlce 50. let 20. století přešel ke zcela abstraktní tvorbě, v níž řešil základní otázky bytí prostřednictvím jednoduchých geometrických tvarů a hry světla daného kombinací barev. V letech 1955 až 1959 s Jiřím Johnem vytvořil unikátní pražský památník obětem holocaustu. Na zdi Pinkasovy synagogy napsali 77 297 jmen nacistických obětí.

Fotografie
Záznam není přeložen