Kdo se bojí, nesmí do Krnova

Kdo se bojí, nesmí do Krnova

05.09.2023 | Ostatní
Hrůzostrašné legendy ožívají v Krnově. Výstava o krvavé historii v městském muzeu ve Flemmichově vile představuje historické postavy toužící po lidské krvi a bolesti. Pro výstavu byly vytvořené speciální figury postav evropské historie, kterým nechybí věrohodné detaily – skleněné oči, ostré zuby, účesy a dobové šaty. Atraktivitu zvyšují neobyčejné multimediální pohyblivé či oživlé obrazy – přímo před očima návštěvníka se totiž proměňuje idylický portrét ve strach nahánějící bestii.
Střední Evropa byla na upírství dosti bohatá – už gotické kroniky zmiňují několik zásadních případů, se kterými se také seznámíte – kde jinde, než přímo na upírském hřbitově! Pozdější upírské šílenství v dobách baroka, během kterého se překopal kdejaký obecní hřbitov i lesní hřbitůvek, musela rázně zastavit až samotná císařovna Marie Terezie. K nejznámějším zřejmě patří upír hrabě Dracula. Jeho příběh byl několikrát zfilmován, ovšem málokdo tuší, že jako literární předloha mohla tvůrci Draculy – Bramu Stokerovi – posloužit českokrumlovská kněžna Eleonora Amálie ze Schwarzenbergu, jejíž tajemný osud vám výstava také představí. Připomeneme i pověst o zámeckém správci ze Žďáru – Aloisi Ulrichovi, který se lidem zjevoval i po své smrti a musel být znovu usmrcen.

O jednom z nejbohatších šlechticů Českého království na přelomu 15. a 16. století nejvyšším sudím Půtovi Švihovském z Rýzmburka se pro jeho krutost k poddaným vypráví, že ho z tohoto světa odnesl čert. Monstrum období renesance, Alžběta Báthory, známá jako Čachtická paní, se zase ráda koupala v krvi svých obětí. Další vraždící nestvůra z Horních Uher – ukrutná Anna Rosina Listhius – ji v mnohém předčila. Karlštejnská paní Kateřina z Komárova, provdaná Bechyňová z Lažan, v polovině 16. století umučila nejméně 14 poddaných.

Hrůzu a strach vyvolávaly ve druhé polovině 17. století čarodějnické procesy na Šumpersku vedené zhýralým a bezcitným Jindřichem Františkem Bobligem z Edelstadtu, který k smrti odsoudil více než 100 nevinných lidí. Dědičná duševní choroba nemanželského syna Rudolfa II. – Julia Caesara d´Austria zapříčinila smrt dvou osob, sám pak zemřel v domácím vězení na zámku v Českém Krumlově. Krátce zabrousíme také do Ruska, kde žila krvavá dáma přezdívaná jako satan v sukních Darja Nikolajevna Saltyková, která byla shledána vinou za smrt nejméně 38 poddaných. Výstavu zakončíme ve 20. století postavou Romana Fjodoroviče Ungerna von Sternberg známého jako krvavý baron.

Na výstavě se také dozvíte jak upíra rozpoznat a hlavně jak se proti němu chránit. Kdy použít cibuli a kdy česnek, co provádět s kuchyňskou solí, z jakého dřeva bude nejlepší vyrobit naostřený kůl, kterým upírovi probodnete srdce a jestli chodí upíři sát i za bílého dne? Probádáte typy upířích zubů a dozvíte se, v kolika podobách je možné upíra potkat.

Výstavu uvidíte až do 5. listopadu 2023. Zavítat můžete také na komentované prohlídky, které se uskuteční v  14. 9. a 27. září, 12. října a 2. listopadu 2023 vždy v 17 hodin.