Osoblažská úzkokolejka oslaví 125 let

Osoblažská úzkokolejka oslaví 125 let

11.09.2023 | Ostatní
Úzkorozchodná železniční trať mezi Třemešnou a Osoblahou slouží už 125 let. Toto výročí s ní oslavíte o víkendu 16. a 17. září 2023. V Třemešné si od 9 hodin prohlédnete výstavu lokomotiv, připravena je ukázka manipulace s podvalníky. Do Osoblahy vyjede parní vlak podle jízdního řádu v 10.45 hodin.

V jeho soupravě najdete i pivní vagón, který se pyšní titulem nejstaršího vozidla na trati. Kuriózní je, že vagón je o tři roky starší, než samotná trať. Původní zavřený vůz byl vyroben v Rumunsku v roce 1895. Do podoby občerstvovacího vozu byl přestavěn o 110 let později, v roce 2005. V Osoblaze si užijete doprovodný program s kapelou, v nedalekém zahradnictví se zúčastníte dýňobraní, prohlédnete si zdejší tradiční paličkovanou krajku. Po návratu do Třemešné si tu můžete od 19 hodin užít noční fotografování. V neděli se parní vlak zastaví v Liptani, kde bude k vidění výstava o železnici na Osoblažsku.

Úzkorozchodnou dráhu s rozchodem 760 mm najdete v západní části Moravskoslezského kraje, v Osoblažském výběžku. Na normálně rozchodnou síť je trať napojená ve stanici Třemešná ve Slezsku. Pravidelný provoz zde zajišťují České dráhy jedinou motorovou lokomotivou řady 705.9. V letní sezóně zde můžete potkat turistické vlaky Slezských zemských drah tažené parní nebo historickou motorovou lokomotivou. Vzdálenost Třemešná – Osoblaha je vzdušnou čarou 13 kilometrů. Vlakem ovšem urazíte vzdálenost o celých sedm  kilometrů delší. Dráha se klikatí i v relativně rovných úsecích a dosahuje délky 20.218 km.